Ott Károly

Ott Károly

a Mol Csoport IT innovációs menedzsere

A 100 magyar digitális fejlesztés 2021 című kiadványban megjelent írása:

Alkalmazott innováció: használjuk a már elért eredményeket!

Az innováció korunk egyik zászlóshajója. Naponta állnak elő újabb és újabb ötletekkel lelkes szakemberek startupokat alkotva, és keresik a lehetőséget ötleteik megvalósítására támogató programokban és nagyvállalatokkal együttműködve. Ennek hatása életünk és munkánk során is érzékelhető már, olyan megoldások kerülnek be mindennapjainkba, amelyek korábban szinte elképzelhetetlenek lettek volna, de ma már elérhetőek és javítják munkavégzésünket, megkönnyítik életünket.

Számos esetben sikeres az innovációs együttműködés startup és nagyvállalat között, de előfordulnak nehézségek vagy kudarcok is. Ezek oka gyakran a szereplők eltérő működéséből, problémamegközelítéséből fakad.

Egy nagyvállalat az alapvető üzleti tevékenységére fókuszál, szakemberei 100%-ban leterheltek szakmai feladataikkal. Külső szemmel nézve akár nehezen hihető, hogy kevés az innovációra fordítható idő és erőforrás. Viszont a belső dolgozó számára, napi 8 órás munka mellett, nehezen elképzelhető, hogy azt a feladatot máshogy is el lehet végezni. Különösen akkor, ha olyan mondja ezt neki, aki kevésbé vagy egyáltalán nem járatos az adott területen.

A startupok csapata többnyire fiatal és lelkes szakemberekből áll. Villámsebességgel elemzik a megtalált problémát, és adnak rá megoldást. Olyan nagyvállalati partnerekre fókuszálnak, amelyeknél az adott probléma releváns, és a megoldás segítséget nyújthat annak enyhítésére vagy kiküszöbölésére. Jellemző az együttműködés során, hogy a nagyvállalati partner folyamatait lassúnak érzékelik.

Az együttműködésekben nagyon fontos, hogy kellően rugalmas legyen mindkét fél a közös cél érdekében. A nagyvállalat legyen nyitott arra, hogy a külső szakemberek üzleti ismereteinek hiányosságát pótolja saját tudásával, és kellő erőforrást fordítson a témára, amíg a megoldást közösen megtalálják és bevezetik. Ugyanakkor a startupnak is képesnek kell lennie felvenni a nagyvállalat ritmusát, igényeit és szempontjait megérteni, szükség szerint a célján módosítani, hogy valós problémára adjon megoldást. Fontos, hogy kis lépésekkel haladjunk előre az innovációban! Egy vállalat dolgozóinak időre van szükségük ahhoz, hogy egy innovációt befogadjanak és napi szinten használjanak, valamint hozzászokjanak az akár évente érkező újabb és újabb megoldásokhoz.

Innovációtól fűtött mindennapjainkban mindenki startupot tervez indítani egy valós vagy vélt vállalati probléma megoldására. A nagy sietségben sokszor körül sem nézünk a piacon, hogy van-e hasonló megoldás, amelyet már esetleg több helyen is kipróbáltak, bevezettek és sikeresen alkalmaznak. Tapasztalatom szerint az újítások maximum 10%-a kell, hogy friss innováció legyen, a többi már a piacon elérhető megoldás, amely csupán bevezetendő és alkalmazandó.

Néha azt is hihetjük, hogy mi vagyunk az elsők egy probléma innovatív megoldásában. Hétmilliárd társunkat figyelembe véve ennek kicsi a valószínűsége. Ne az legyen a cél, hogy elsők legyünk! Ez nem egy verseny, ahol csak az kap díjat, aki elsőnek ér célba. Legyen ez inkább egy közös munka, ahol megosztjuk egymással tudásunkat és erőforrásainkat annak érdekében, hogy előrébb segítsük az emberiséget a fejlődés útján. Fogjunk össze, mert együtt többre lehetünk képesek! Találjuk meg közösen, hogy miként tudják a különböző megoldások egymást kiegészíteni vagy felerősíteni, így olyan produktív haladásra lehetünk képesek, ami segíti hazánk felzárkózását a nemzetközi élvonalhoz.